Kobierzyn bliżej. Przeciw stygmatyzacji chorujących psychicznie

O projekcie

Dlaczego choroba psychiczna wydaje nam się tak straszna? Co dzieje się z osobą, która trafia do szpitala psychiatrycznego? Czy taka osoba kiedykolwiek wyzdrowieje? Badania naukowe pokazują, że stygmat choroby psychicznej jest nadawany osobie z chorobą nie w momencie wystąpienia u niej objawów, lecz gdy zaczyna się leczyć.

Projekt Kobierzyn bliżej pozwala pacjentom szpitala psychiatrycznego opowiedzieć własnym głosem o chorobie i leczeniu, które współcześnie może wyglądać inaczej, niż to sobie wyobrażamy, i przełamać barierę niewiedzy u osób, które nie miały dotąd kontaktu z takimi chorobami.

Działania

1. Wykład profesora Bogdana de Barbaro na temat konstruowania choroby psychicznej w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

 2. Seria spotkań warsztatowych między innymi na temat:

  • postrzegania choroby psychicznej i metod leczenia,
  • wykluczenia ze względu na chorobę psychiczną,
  • podstaw wiedzy o chorobach psychicznych,
  • prowadzenia wywiadów biograficznych.

3. Badania wśród osób z doświadczeniem choroby, które leczyły się w Szpitalu im. Babińskiego.

4. Seria spotkań z osobami z doświadczeniem choroby, psycholożkami i osobami zajmującymi się edukacją, podczas których powstały scenariusze zajęć na temat między innymi wykluczenia ze względu na choroby psychiczne, doświadczeń osób chorujących na rynku pracy czy wsparcia bliskich osób z chorobami psychicznymi.

5. Stworzenie narracji i zaprojektowanie wystawy stałej „Uważaj na głowę” w Szpitalu im. Babińskiego.

Projekt trwał od marca 2015 do końca lutego 2016.

Naszymi partnerami są Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie i Fundacja Revita Kraków-Kobierzyn.

Projekt zrealizowany został dzięki dotacji z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.logotypy funduszy EOG, Fundajci Batorego, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży

 

Aktualności

Kobierzyn bliżej. Przeciw stygmatyzacji chorujących psychicznie

Bliżej/Dalej. O zaburzeniach psychicznych z niemedycznego punktu widzenia

Gru 2 2016

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją, która jest efektem projektu "Kobierzyn Bliżej". Na część pierwszą składają się artykuły naukowe, analizujące narracje...
Zobacz więcej...

Galeria

'